Close

Mundur wz. 36 podchorążego Józefa Czwordona, 1937 SPRZEDANE

kurtka mundurowa wz. 36 należąca w okresie międzywojennym do podchorążego Czwordona. Wykonana przez zakład krawiecki Zagrabskiego z Torunia. Kurtce brak naramienników, na kołnierzu oznaki wojsk pancernych 1 AWP w wersji z lat 1943-1945. Być może odzwierciedlają one dalszy przebieg służby wojskowej podchorążego Czwordona. Widoczna metka zakładu krawieckiego, oraz wszywka z datą: 1937
W informacji ogólnodostępnych w internecie wynika że podchorąży Czwordon był aktywnym uczestnikiem walk we Wrześniu 1939 roku:
“(…)Dużą skutecznością wykazała się 8 bateria haubic z III dywizjonu. Zawdzięczała to w dużym stopniu oficerowi zwiadowczemu ppor (?), ogniomistrzowi pchor. Józefowi Czwordonowi. W Księdze pamiątkowej artylerii polskiej 1914-1939, wydanej w Londynie w 1975 r. płk Karol Galster napisał:
Jeszcze przed rozpoczęciem walki, z powodu trudnych warunków obserwacji, przesunął on z własnej inicjatywy, wspólnie z mjr Lityńskim, swój punkt obserwacyjny do kompanii przedniej, skąd była jedyna możliwość prowadzenia ognia na przeprawy. Tam pozostawał przez cały czas walki wysuniętego batalionu, pod ogniem artylerii i broni piechoty, nawet po kontuzji przez bliski wybuch pocisku. Kierując początkowo ogniem 8 baterii, otrzymał wkrótce do dyspozycji 7 baterię i wciągu kilku godzin kierował ogniem baterii tak skutecznie, że okazał piechocie wybitną pomoc w udaremnianiu ponawianych natarć nieprzyjaciela […] Dopiero po wycofaniu się III/49.pp na rozkaz dowódcy obrony płk Nowaka (chodzi prawdopodobnie o III batalion, ale 48 pp), w notatce do dowódcy III Dywizjonu, wyraził dla działania ppor. Czwordona najwyższe uznanie i wystąpił z wnioskiem o przedstawienie go do odznaczenia orderem V. M oraz nagrodzenie K. W wszystkich jego telefonistów i zwiadowców. Z takim samym wnioskiem wystąpił również mjr Lityński. W parę dni po tym, w lesie Janowskim, gen. Sosnkowski oświadczył osobiście dowódcy III dywizjonu, że zatwierdził w dowództwie dywizji wnioski …(…)”
cyt. za: https://www.krzywcza.eu/bitwa-o-krzywcze/grzmia-pod-krzywcza.html

© 2024 Polski Kolekcjoner | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.